Комунальне некомерційне підприємство
"Фтизіопульмонологічний медичний центр"
Херсонської Обласної Ради

В Україні з 1995 року спостерігається епідемія туберкульозу, яка невпинно прогресує і є однією з основних медико-соціальних проблем. Зафіксовано поширення всіх форм туберкульозу. Нині туберкульоз в Україні є найпоширенішою інфекційною хворобою, яка призводить до найбільшої кількості смертних випадків від інфекційної патології.

Туберкульоз не ліквідований в жодній країні, а послаблення боротьби з цією недугою у багатьох економічно розвинених країнах за останні 25-30 років було передчасним, у багатьох частинах світу ця хвороба вийшла з-під контролю, тому у квітні 1993 року Всесвітня організація охорони здоров'я проголосила туберкульоз глобальною небезпекою. Такого роду заява є першою в історії ВООЗ.

Туберкульоз - інфекційне генетично детерміноване по 2-й парі хромосом захворювання з хронічним протіканням. Після 20-25 літнього віку інфіковані фактично всі люди, але захворюють не всі. Маніфестація захворювання проходить під впливом ряду провокуючих факторів.

Захворювання викликається МВТ, досить стійким мікроорганізмом з щільною оболонкою, які належать до актиноміцет, тобто більше до грибів, ніж до бактерій. Вони належать до великого класу, де є і сапрофіти, і паразити. До останніх відноситься МВТ, збудник лепри і більше 200 видів нетуберкульозних Мікобактерій, які викликають так звані мікобактеріози.

Мікобактерія туберкульозу найчастіше уражує легені. Вона може довго перебувати у повітрі, краплинках харкотиння, на посуді, одязі, рушниках та інших предметах, якими користується хворий на туберкульоз. Туберкульозні палички можуть попасти в організм і з порохами, в яких знаходилося засохле харкотиння туберкульозного хворого. Туберкульозом хворіють і тварини, тому при вживанні сирого молока від хворих корів, кіз, мікобактерії попадають в організм з їжею. Отже, основний шлях передачі інфекії - повітряно-крапельний, але можливий і через предмети, їжу, пошкоджену шкіру та слизові оболонки.

Туберкульозні палички, що проникли в організм людини, не обов'язково спричинюють захворювання. Багато з них гине, а деякі зберігаються в організмі, вкрившись захисною оболонкою, щоб при несприятливих умовах (погане харчування, переохолодження, важке супутне захворювання, стрес) активізуватися й викликати хворобу.

Мікобактерія туберкульозу здатна видозмінюватися і пристосовуватися до несприятливих умов існування, тому вона досить стійка в навколишньому середовищі. Наприклад, у річній воді зберігається 5 місяців, у грунті 1-2 роки, в маслі, сирах - 8-10 місяців. Добре витримує прогрівання до +85 С і охолодження до -200С, при температурі -20 С зберігаєься 7 років. В Єгипті були знайдені кістки людини хворої на туберкульоз біля 4 тис. років тому назад, при посіві на середовища виросли життєздатні колонії МВТ.Щорічно мікобактеріями туберкульозу інфікуються 1 % населення земної кулі, одна третина населення вже інфікована, в деяких країнах рівень інфікованості досягає 80%. Кожні 10 сек. від туберкульозу вмирає 1 людина, кожні 4 сек. 1 людина занедужує на туберкульоз. Якщо людину з активною формою туберкульозу залишити без лыкування, вона може заразити 10-15 чоловік за рік. По Україні кожний день захворює 65 людей і кожний день від нього вмирає 35 осіб.

Починаючи з 1990 року стався переломний момент в епідемічній ситуації з туберкульозу. Не слід було забувати про коварність мікобактерій туберкульозу, про її здатність виживати в несприятливих умовах, відновлюватися з напівзруйнованих L-форм, з дрібних фрагментів і фільтруючих форм, відновлювати в організмі свої властивості до розмноження та зараження.

Епідемія туберкульозу  має 3 взаємопов'язані складові  епідемії.Перша - це традиційна епідемія, що стосується такого туберкульозу, який лікується всіма існуючими протитуберкульозними препаратами і становить 30-50% від захворілих.

Друга - це епідемія хіміорезистентного туберкульозу, що є проблемою у фтизіатрії. В деяких країнах початкова стійкість до лікарських препаратів становить 15-30%, а вторинна - до 65%.

Кількість таких хворих зростає, ефективність лікування таких хворих низька, а летальність висока. Дана категорія хворих виникає при неправильній хіміотерапії, прериванні лікування, і так званий «тюремний туберкульоз». Саме тому у хворих хронічними формами туберкульозу може тривало зберігатися бактеріовиділення.

Третя складова - це епідемія туберкульозу і СНІДу, туберкульозу та ВІЛ-інфікованих.Уражуються мікобактеріями туберкульозу всі органи і системи організму, хоча 85% - легені.

Вперше з тубінфекцією зустрічаються діти, інколи -дорослі.Всі  симптоми  туберкульозу  можна  розподілити  на  респіраторні і загальні.Найчастішими респіраторними ознаками туберкульозу легень є кашель і виділення харкотиння. При гострій респіраторній вірусній патології ці симптоми тривають 1-2 тижні. У всіх осіб, що кашляють і виділяють харкотиння більше 3 тижнів, потрібно досліджувати його на МВТ. Із респіраторних ознак туберкульозу можливі кровохаркання, біль в грудній клітці, задишка, локалізовані хрипи, часті простудні недуги.

До загальних відносяться скарги на поганий апетит, схуднення без причини, нічна пітливість, слабкість, сонливість, тривалий субфебрилітет.Рентгенологічне обстеження є основним методом виявлення туберкульозу легень. Проводиться воно дорослим та дітям з 15-літнього віку щорічно. Адже, на перших стадіях свого розвитку дане захворювання себе не проявляє і тільки рентгенобстеження може дати відповідь про стан ваших легень.Флюорографічному обстеженню підлягає  60% дорослого населення.

Своєчасне обстеження, ефективне лікування хворих, виключення самолікування може попередити велику кількість випадків захворювань серед людей. Цьому сприяє і масштабна роз'яснювальна робота серед населення, особливо серед батьків: своєчасне і в повному обсязі зроблене щеплення дітей, туберкулінодіагностика, хіміопрофілактика всіх випадків первинного тубінфікування (адже мікобактерії здатні викликати захворювання через багато років після зараження) позбавить дітей ризику зустрітися з туберкульозом чизахворіти  в  дорослому  віці  при  послабленні опірності організму.

Туберкульоз виліковується. Для лікування туберкульозу є багато засобів та методів з обов'язковим вживанням протитуберкульозних препаратів загальнозміцнюючих засобів,  хірургічні  методи  лікування тощо.

На протязі тисячоліть туберкульоз є соціальною проблемою, яка віддзеркалює економічний стан країни, культурно-освітній рівень та благополуччя населення.

Щоб не захворіти на цю небезпечну хворобу, необхідно усіма доступними методами зміцнювати своє здоров'я, вести здоровий спосіб життя. Це - повноцінне харчування, регулярне заняття фізичними вправами, систематичне загартування організму, відмова від шкідливих звичок (вживания тютюну, алкоголю, наркотиків), дотримання правил особистої  гігієни.

Запобіганню захворювання сприяє чистота житлових будинків, громадських приміщень, вулиць міста та дотримування правил особистої гігієни. У сухих, добре освітлених місцях мікобактерії туберкульозу гинуть швидко. Особливо згубно діє на збудника туберкульозу ультрафіолетове проміння.  Велике значення для очищення  повітря  мають  зелені  насадження.Дотримуйтесь чистоти, дружіть з природою - цим ви збережете здоров'я.

Головний позаштатний фтизіатр КЗ  ХОПТД                                                                                            Коваль Г.В.