Комунальне некомерційне підприємство
"Фтизіопульмонологічний медичний центр"
Херсонської Обласної Ради

Протягом багатьох століть медицина була безсила в боротьбі з туберкульозом. I хоч зараз ми знаємо, що розповсюджувачем цієї інфекції є хвора на туберкульоз людина або тварина (бактеріовиділювач), знаємо, які фактори сприяють розвитку хвороби після зустрічі здорової людини з інфекційним агентом - туберкульозною бактерією, володіємо методом профілактики туберкульозу, вміємо лікувати хворих, боротьба з туберкульозом нині стала ще більш актуальною проблемою, ніж декілька років тому.

Серед багатьох чинників, які не дають можливості ліквідувати цю інфекцію є декілька найбільш  важливих.

Перш за все це властивості самої бактерії. Цей мікроб володіє великою стійкістю до  різних фізичних і хімічних факторів, а також зберігає здатність відновлювати свої заразливі властивості після довгого періоду спокою.

Не менш важливим являється і стан здоров'я людини, в організм якої попав збудник туберкульозу. При високій опірності організму, обумовленій цілим рядом захисних механізмів, проникла в нього туберкульозна бактерія через деякий час гине.

В окремих випадках туберкульозні палички можуть тривалий час знаходитись в організмі не розмножуючись і не викликаючи захворювання, Їх хвороботворне діяння проявляється лише при ослабленні організму.

Статистика свідчить, що серед дорослих, хворих на туберкульоз, більше 80% чоловіків, в той час як серед дітей і підлітків дівчатка хворіють нарівні з хлопчиками. Алкоголь, цигарки, наркотики, вдихання токсичних речовин, нерегулярне, неповноцінне харчування, безладне життя, стреси, різні хвороби сприяють пригниченню і виснаженню захисних механізмів організму, І тоді активізується життєдіяльність бактерій, що колись попали в організм, так виникає хвороба.

Тому, щоб запобігти захворюванню, потрібно вести здоровий спосіб життя. Це - головна умова.

Неінфікованим дітям, підліткам і дорослим у віці до 30 років при відсутності протипоказань 1 раз в 5-7 років роблять щеплення проти туберкульозу.

Здоровим, контактуючим з бактеріовиділювачами, проводять періодичне профілактичне лікування.

I все ж хвороба ця підступна. Хворих на туберкульоз багато, то і ймовірність заразитися і захворіти велика у кожної людини, щорічно по Херсонській області захворює близько 600 чоловік, у більшості виявляється туберкульоз органів дихання, але не поодинокі випадки туберкульозу нервової системи і мозкових оболонок, кісток і суглобів, сечостатевих органів, очей, шкіри, черевної порожнини і інших органів.

Ефективність лікування хворого на туберкульоз залежить від багатьох факторів. Дуже важливою є своєчасність виявлення хвороби, тобто тоді, коли в тканинах нема тяжких ушкоджень та деструктивних змін.У дітей та підлітків на ранньому етапі розвитку хвороби дійовим методом її виявлення є туберкулінодіагностика, тобто щорічне проведения проби Манту.

Навітъ  невеликі   початкові   форми  туберкульозу  органів дихання  у дорослих та підлітків виявляються при флюорографічному обстеженні. У зв'язку з великим розповсюдженням туберкульозу в нашій області (на 1000 чоловік 2-3 і більше хворих) кожен мешканець повинен проходити флюорографічне обстеження не рідше 1 разу в 2 роки.

Працівники шкіл дошкільних дитячих оздоровчих та спортивних закладів, комунальних і харчових підприємств, тваринники, робітники аптек, плавальних басейнів, провідники пасажирських залізничних вагонів, кондуктори, водії-експедитори продовольчих товарів, громадяни, які займаються індивідуальною трудовою діяльністю, і працівники кооперативів, що надають санітарно-епідемічні послуги населенню, мешканці гуртожитків і ще багато інших працівників, що спілкуеться з великою кількістю населення, повинні проходити флюорографію щорічно.

Щорічному обстеженню підлягають також хворі з залишковими змінами після вилікуваного туберкульозу, хворі на цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку і дванадцятипалої кишки, з оперованим шлунком, психічними захворюваннями, алкоголізмом і наркоманією, після тривалого лікування кортикостероїдними препаратами.

Особи, які випалюють більше однієї пачки цигарок в день, курці, яким за 45 років, котрі почали палити до 16 років або працюють з паливно-мастильними матеріалами, в гірничо-рудному і хімічному виробництві, з отрутохімікатами в сільському господарстві, відносяться до осіб з підвищеним ризиком на захворювання раком легенів і тому теж повинні обстежуватись флюорографічно один раз на рік.

Спеціальному обстеженню на позалегеневі форми туберкульозу підлягають хворі хронічними хворобами, що на протязі довгого часу не виліковуються при звичайних методах лікування, жінки з первинним безпліддям, особи з немотивованим схудненням, стійко підвищеною температурою та інші.

Лікарі-спеціалісти по діагностиці позалегеневого туберкульозу працюють в обласному протитуберкульозному диспансері і приймають хворих по направленню від дільничного або іншого лікаря, що наглядає і лікує хворого, а також при особистому зверненні самого хворого за допомогою.

I на закінчення ще раз підкреслюю необхідність профілактичних оглядів на туберкульоз, бо раннє виявлення хвороби - запорука ефективного лікування.

Зав відділенням №4 КЗ  «Херсонськийобласний  протитуберкульозний диспансер»                              Ю. Г. Вишневой