Комунальне некомерційне підприємство
"Фтизіопульмонологічний медичний центр"
Херсонської Обласної Ради

Туберкульоз - основна проблема суспільної охорони здоров’я в  області.

Упродовж тисячоліть туберкульоз був і залишається нині найбільш тяжким і поширеним  інфекційним захворюванням , яке щорічно збирає  мільйони жертв. Епідемія туберкульозу хвилеподібно то спалахувала, то затихала в усьому світі. Кінець минулого століття ознаменувався новим витком епідемії цього захворювання.

У Херсонській області постійно відмічаються високі рівні захворюваності населення на туберкульоз та його поширеності, чому, в певній мірі, сприяють кліматичні умови, які приваблюють хворих, особливо людей з низьким матеріальним достатком.

На тлі економічного занепаду та безробіття, значного погіршення умов життя населення, забруднення довкілля, погіршення імунітету багатьох людей починаючи з 1992 року в області стрімко зростала  епідемія туберкульозу. Пік захворюваності на туберкульоз та смертності від нього прийшовся на 2005 рік, коли захворюваність сягнула 174,0, а смертність 47,4 випадку на кожні 100 тисяч населення.

При такій неблагополучній епідеміологічній ситуації з 2006 року в Херсонській області була започаткована рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я і адаптована до умов України програма контролю за поширенням туберкульозу - DOTS-стратегія, яка направлена на швидке зниження розповсюдження інфекції.

Згідно з діючими розпорядчими документами виявлення захворювання проводиться у осіб з підозрою на туберкульоз ( при кашлі понад  двох – трьох тижнів) методом мікроскопії мокротиння в лабораторіях районних і міських лікарень. У 2010 році в лабораторіях закладів загальної лікувальної мережі серед тривало кашляючих хворих із кожних 100 обстежених  виявлено три хворих на заразну форму туберкульозу.

В області з 2006 року впроваджене поіменне планування рентгенфлюорографічних профілактичних оглядів населення з 15- річного віку, що дає можливість оглядати населення один раз у два роки і що сприяє зменшенню виявлених хворих з тяжкими задавненими формами туберкульозу легень.

В області започатковано і проводиться обов’язкове рентгенфлюорографічне обстеження тих, хто був не обстеженим два і більше років - такі особи віднесені до групи ризику , серед яких переважно виявляються поширені деструктивні форми туберкульозу легень.

Обсяги профілактичних рентгенфлюорографічних обстежень зросли з 59 % у 2006 році до 64% у 2010 році серед дорослого і підліткового населення. Щорічно при профілактичних рентгенфлюорографічних оглядах виявляється більше 600 дорослих і до 20 підлітків, хворих на туберкульоз легень.

Проведені протягом п’яти років заходи сприяли певному покращенню епідеміологічної ситуації в області. У 2010 році, порівняно з 2005 роком, зменшилися захворюваність на 38,6%, поширеність активного туберкульозу на 36,3% , смертність від туберкульозу на 55%.

Проте, рівні цих найбільш суттєвих показників , які характеризують епідемію туберкульозу, залишаються найвищими в Україні, а приєднання епідемії ВІЛ/СНІДу започатковує подальше прогресування уже поєднаної ко- інфекції туберкульоз/ВІЛ/СНІД.

Ніяка інша інфекція не руйнує так здоров’я та бюджет родини. Ніяка інша інфекція не калічить так життя дорослих в найпрацездатніші роки, від яких залежить економіка країни. Ніяка інша інфекція не убиває таку кількість молоді і дорослих, особливо ВІЛ-інфікованих.

Туберкульоз – це волаюче соціальне питання, вирішення якого залежить від усього суспільства.

Лікар обласного протитуберкульозного диспансеру                                                                                 Т.М.Ленчевська