Комунальне некомерційне підприємство
"Фтизіопульмонологічний медичний центр"
Херсонської Обласної Ради

Зараз туберкульоз на Україні являє собою досить суттєву, навітъ глобальну, проблему, яка вимагає до себе уважного ставлення. Туберкульоз - це небезпечна інфекційна хвороба, яка в останні роки носить характер епідемії.

На Земній кулі зареєстровано близько 70 млн. хворих на туберкульоз, з яких щорічно 3,5 - 5 млн. вмирають від цієї підступної хвороби. Після 20 - 25-річного віку більшість людей інфікована, але хворіють не всі. Спалах інфекції відбувається під впливом провокуючих факторів при обов'язковому зниженні імунітету.

Збудником захворювання є мікобактерії туберкульозу, досить стійкий мікроорганізм із щільною оболонкою. Основний шлях передачі інфекції - повітряно-крапельний від хворих людей - через краплини слини та мокроти під час кашлю , розмови. Контактно - через предмети загального користування (посуд, білизна). Туберкульозом хворіють не тільки люди, але й ссавці та птахи, які можуть передавати інфекцію людині. 1/3 населення Земної кулі інфікована мікобактеріями туберкульозу (МВТ). Вони здатні змінюватися під впливом несприятливих умов: це медикаментозно нечутливі штами МВТ, L-форми абсолютно нечутливі до протитуберкульозних препаратів, вірусоподібні форми МВТ. Медикаментозна нечутливість МВТ більше ніж до 3 протитуберкульозних препаратів значно знижує шанс вилікування хворих.

МВТ, потрапляючи у зовнішнє середовище, залишаються небезпечними на протязі місяців та років. У Єгипті знайдені кістки людини, яка хворіла на туберкульоз приблизно 4000 років тому. В них були знайдені життєздатні МВТ, колонії яких виросли при посіві на поживні середовища. При потраплянні МВТ у сприятливі умови вони розмножуються. Організм захворює. Сприятливі умови можуть бути викликані провокуючими факторами, які призводять до зниження імунітету. Це тривалі стреси, депресії, захворювання шлунково-кишкового тракту, обміну речовин, психічні розлади, травми; шкідливі звички (алкоголізм, наркоманія, токсикоманія, куріння), СНІД, а також несприятливі умови життя (важка фізична праця, розумова перевтома, неповноцінне та недостатнє харчування, погані житлові умови), неспецифічні вірусні та бактеріальні інфекції (грип, ГРЗ, простуда, переохолодження). Законом1рно, що переважна більшість хворих на туберкульоз - це соціально дезадаптована група населення (алкоголіки, наркомани, БОМЖі, особи, що перебувають в установах кримінально-виконавчої системи, біженці, мігранти тощо).

Але ніхто не застрахований від інфікування МВТ. Історія наводить приклади, коли туберкульозом хворіли і навіть померли від цієї недуги такі видатні знаменитості, як:

відома українська поетеса Леся Українка,
відомий історик, український громадський діяч Михайло Драгоманов,
український поет, лікар Степан Руданський,
український письменник Архип Тесленко,
відомий поет Джон Кітц,
єдиний син Наполеона Бонапарта,
рідний брат російського царя Миколи ІІ,

Хворіли на туберкульоз відомі російські письменники - Чехов, Горький, Достоєвський тощо.

Тому не зважати на цю інформацію не можна. Хвороба частіше починається поступово у вигляді недомагання, втомлюваності, поганого самопочуття, головного болю, погіршення апетиту, схуднення, грудних скарг, пітливості, незначного підвищення температури . Іноді туберкульоз протікає під виглядом повторних ГРЗ, малокрів'я, перевтоми, нервового виснаження, тощо. Інколи туберкульоз починається і протікає без певних відчуттів хворого і його можна виявити лише при рентгенологічному обстеженні.

Якщо ви помітили у себе вищезгадані симптоми, обов'язково, не гаючи часу, звертайтеся до дільничного терапевта або фтизіатра. Надзвичайно важливо виявити захворювання своєчасно. Своєчасно виявлений туберкульоз виліковується. 3 метою раннього виявлення туберкульозу дітям та підліткам роблять туберкулінові проби. Усі пацієнти, починаючи з 15-річного віку, та дорослі повинні перевіряти свої легені флюорографічно не рідше 1 разу на рік. А деякі декретовані контингенти населення - 2 рази на рік.

Обстеження на туберкульоз - є обов'язковим, згідно „Закону про боротьбу з туберкульозом „ від 2001 року. Туберкульоз виліковний, якщо виявлений у ранній стадії та своєчасно проведено повне комплексне лікування. I навітъ якщо ця недуга все ж таки спіткала людину, треба пам'ятати, що лікування тривале, треба ретельно дотримуватися усіх рекомендацій лікаря і ефективність лікування буде забезпечена. Але на жаль у половині випадків відбувається пізнє виявлення, коли у легенях з'являється розпад та у харкотинні виявляють МВТ. Тому строки лікування таких хворих подовжуються, а ефективність зменшується.
Вважається, що один хворий на туберкульоз може за рік інфікувати до 15 здорових людей.

Недбале лікування є однією з причин хіміорезистентного туберкульозу. В розвинених країнах витрати на лікування хворих на туберкульоз складають біля 2 тис. доларів США на одного хворого, але збільшуються в 100 разів (до 250 тис. доларів на одного хворого) з хіміорезистентною формою туберкульозу. Тому, ще раз акцентуємо увагу на ретельність протитуберкульозного лікування. I, взагалі, набагато легше і дешевше попередити захворювання, ніж його лікувати.

Туберкульоз - це хвороба, яку можна попередити дотриманням гігієнічного здорового способу життя. Щоб не захворіти на цю небезпечну хворобу, необхідно зміцнювати своє здоров'я усіма можливими методами: систематичне загартування організму, регулярне заняття фізкультурою, повноцінне достатнє харчування, відмова від шкідливих звичок (алкоголь, тютюн, наркотики), дотримання режиму праці та відпочинку, особистої гігієни.

Запобігання захворюванню туберкульозом залежить від самих людей, від їхнього ставлення до свого здоров'я та здоров'я оточуючих. Але цього замало. Де які сторони цієї проблеми повинні вирішуватися на державному рівні. I треба прикласти чимало зусиль, щоби змінити існуючий стан речей. Треба підняти життєвий рівень народу, поліпшити соціальний захист хворих, покращати екологічне становище оточуючого середовища тощо.

Завідуючий фізвідділенням
Херсонського облтубдиспансеру                                                                                                                 А.А.Старостюк