Комунальне некомерційне підприємство
"Фтизіопульмонологічний медичний центр"
Херсонської Обласної Ради

З 1995 р. в Україні зареєстрована епідемія на туберкульоз. Туберкульоз є найчастішою причиною смерті від інфекційних захворювань. Загальна тривалість життя хворих на хронічні форми туберкульозу складає 3-7 років. Туберкульоз - це інфекційне захворювання, збудник якого мікобактерія туберкульозу і передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової при вдиханні пилу (аерозолю), в якому є мікобактерії. Кожен хворий на туберкульоз заражає до 20 здорових осіб, тому є небезпечним для оточуючих. Мікобактерія туберкульозу або туберкульозна паличка надзвичайно стійка в оточуючому середовищі - вона стійка до дії хімічних сполук (кислот, лугів, спиртів), високих температур.

Вона може зберігатись у пилу десятки років. Туберкульозна паличка чутлива до дії прямого сонячного опромінення або ультрафіолетового опромінення, високих концентрацій хлору. В житлі, де мешкала хвора людина, має бути проведена санітарна обробка для знешкодження збудника туберкульозу за допомогою сполук, які містять хлор у високих концентраціях або шляхом кварцування. Якщо у вашій сім'ї виявили хворого на туберкульоз, кожен дорослий, який був у безпосередньому контакті, повинен пройти рентгенологічне обстеження. Дітям проводять пробу Манту. Хвора людина повинна лікуватись у стаціонарі протягом інтенсивної фази лікування, коли вона являє небезпеку для оточуючих. Лікування туберкульозу контрольоване - усі протитуберкульозні препарати приймаються під безпосереднім наглядом медичних працівників. Хворі несуть відповідальність за дотримання правил лікування.

Якщо хворий не буде дотримуватись вимог, які стосуються його лікування, туберкульоз набуває хронічного перебігу і закінчується летальним наслідком. Туберкульоз лікують тільки антибіотиками з антимікобактеріальною активністю - протитуберкульозними препаратами. Ці антибіотики застосовують тільки у комбінації (не менше 3 препаратів ), як правило, 4-5 препаратів тому, що збудник швидко пристосовується до лікування і набуває повної стійкості до антибіотиків. Тільки комбіноване використання протитуберкульозних препаратів спроможне знешкодити туберкульозну паличку і призвести до виліковування. Через те що збудник туберкульозу надзвичайно прилаштовується до несприятливих умов, втрачає свою звичайну форму при лікуванні, протитуберкульозне лікування проводять тривалим курсом - не менше 6 місяців.Комбінація протитуберкульозних препаратів, їх доза, шлях введення й тривалість лікування - це режим хіміотерапії.Лікування туберкульозу в Україні безкоштовне. Використовують стандартні режими хіміотерапії, встановлені для різних форм туберкульозу. Режими хіміотерапії й препарати, які в них застосовують, такі самі як в інших країнах світу.

При дотриманні режиму хіміотерапії виліковування досягають у 100-95 % хворих на вперше діагностований туберкульоз.Хронічний туберкульоз виникає внаслідок неправильного лікування за виною хворих. Лікарські помилки мало вірогідні, тому що в Україні законодавчо встановлені стандартні режими хіміотерапії, яких лікарі повинні суворо дотримуватись. Усі області України у повному обсязі забезпечені протитуберкульозними препаратами для лікування вперше діагностованих хворих.Після завершення основного курсу хіміотерапії хвора людина на туберкульоз, як правило, повністю виліковується. Період реабілітації після захворювання на туберкульоз складає 2-3 роки, протягом яких пацієнти повинні суворо дотримуватись здорового способу життя для запобігання рецидиву захворювання.

Перелік сайтів закладів охорони здоров’я та благодійних організацій. 

ДУ "Український центр контролю за

соцхворобами МОЗ України"

Перейти до сайту

ДУ "Український центр контролю за соцхворобами МОЗ України"

Державна установа «Український центр профілактики і боротьби зі СНІДом Міністерства охорони здоров’я України» (далі – Центр) бере початок свого створення з 1989 р. на базі Київського НДІ епідеміології  та інфекційних хвороб ім. Л. В. Громашевського (далі – Інститут) як структурний  підрозділ  Інституту за наказом Міністра охорони здоров’я УРСР, під керівництвом професора Аркадія Федоровича Фролова. Перші дослідження зразків крові на антитіла до ВІЛ громадян України і іноземців, які перебували на її  території, розпочались ще 1987 році  в лабораторії загальної вірусології Інституту, підтвердження позитивних результатів - в Інституті епідеміології АМН СРСР в Москві. В червні 1992 р. директором Центру призначено д.м.н. Аллу Михайлівну Щербінську, яка обіймала цю посаду до жовтня 2009 р. Сьогодні ДУ «Український Центр СНІДу МОЗ України» очолює професор, д.м.н. Наталія Миколаївна Нізова.

 Міністерство охорони здоров'я України

Перейти до сайту

Міністерство охорони здоров'я України

МОЗ України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сфері охорони здоров'я, формуванні державної політики у сферах санітарного та епідемічного благополуччя населення, створення, виробництва, контролю якості та реалізації лікарських засобів, медичних імунобіологічних препаратів і медичних виробів, протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням.

 Департаментом охорони здоров’я Херсонської обласної державної адміністрації

Перейти до сайту

Департаментом охорони здоров’я Херсонської обласної державної адміністрації.

У травні 1944 року створено обласний відділ охорони здоров’я.

Мережа медичних закладів області на той час становила: 58 лікарень на 2907 ліжок, поліклініки, пологові будинки, інститут фізичних методів лікування, три санаторія для дітей та санаторій "Гопри".

У 1991 році облздороввідділ реорганізовано в управління охорони здоров'я облдержадміністрації.

З 2010 року Управління охорони здоров'я Херсонської обласної державної адміністрації очолює Віктор Миколайович Короленко.

Завдяки наполегливій праці управління охорони здоров’я у медичній галузі відзначаються позитивні тенденції по зміцненню матеріально-технічної бази лікувально-профілактичних закладів, збільшенню фінансування, покращенню демографічної ситуації, зниженню захворюваності та смертності населення, в т.ч. від туберкульозу, онкологічних захворювань та інше. Збережена мережа закладів охорони здоров’я, яка включає 568 установ.  

 Програма «Зупинимо туберкульоз в Україні»

Перейти до сайту

Програма «Зупинимо туберкульоз в Україні»

З 1995 року в Україні офіційно оголошена епідемія туберкульозу (далі – ТБ). У 2009 році благодійний фонд Ріната Ахметова «Розвиток України», спільно з Міністерством охорони здоров'я України, подав заявку до Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією (далі - ГФ) на 9 Раунд за компонентом «туберкульоз». У березні 2010 року ГФ прийняв позитивне рішення про виділення Україні коштів на подолання епідемії ТБ, згідно з поданою Заявкою. 10 грудня 2010 року відбулося офіційне підписання грантової угоди між Україною і ГФ. Відповідно до цього документу, основним реципієнтом – одержувачем гранту є благодійний фонд Ріната Ахметова «Розвиток України». Виділені кошти спрямовані на реалізацію Програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» в 2011-2015 роках. Фонд Ріната Ахметова «Розвиток України» інвестує в Програму також свої кошти.