Комунальне некомерційне підприємство
"Фтизіопульмонологічний медичний центр"
Херсонської Обласної Ради

Туберкульоз у Херсонській області

(Аналітично-статистичний довідник)

2015 рік

Херсонська область розташована на півдні України та займає площу 28,6 тис. кв. км. За адміністративно-територіальним поділом Херсонська область має 18 районів, 9 міст, з яких 3 – обласного підпорядкування (Херсон, Нова Каховка та Каховка).

Чисельність постійного населення на 01 січня 2015 року складало 1066444, в тому числі дорослі – 869306, діти від 0 до 14 років -  166618 та підлітки 15-17 років – 30520. Питома вага міського населення складає 61%, сільського - 39%.

Південне географічне розташування регіону, наявність великих курортних зон на узбережжі Чорного та Азовського морів приваблює велику кількість відпочивальників з усіх областей України та інших держав.

Для Херсонської області характерним є стійке переважання у структурі сільськогосподарського виробництва рослинництва, передусім зернового господарства та овочівництва, садівництва, виноградарства, тваринництва.

У промисловому комплексі області, до якого належить 200 великих та середніх підприємств, переважають галузі, що виробляють продукти харчування, папір і картон, будівельні матеріали, металовироби, продукцію машинобудування, електроенергію, гумові та пластмасові вироби.

Структура протитуберкульозної служби в Херсонській області у 2015 році включає:

-         4 стаціонарні заклади на 650 ліжок (в т.ч. 60 дитячих ліжок);

-         19 фтизіатричних кабінетів при центральний районних (міських) лікарнях;

-         1 міська протитуберкульозна поліклініка;

-         1 протитуберкульозний санаторій для дітей.

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації  від 18.01.2013 року № 21 та рішенням ХХІІ сесії шостого скликання  Херсонської обласної ради від 20.02.2013 р.№ 679 в області затверджена та впроваджена обласна цільова соціальна програма протидії захворюванню на туберкульоз (далі - Програма). Відповідні Програми прийняті на місцевому рівні на всій території області. Медична служба області працює згідно з наказом ДОЗ ХОР від 06.03.2013р. №120 «Про затвердження Плану заходів щодо виконання Обласної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2013-2016 роки».

В області працює програма «Інвестиції заради впливу на епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції» за підтримкою Глобального фонду.

Соціальний супровід хворих на туберкульоз із груп ризику здійснюється Товариством Червоного Хреста в рамках реалізації проекту «Посилення системи надання якісної амбулаторної допомоги хворим на МР ТБ шляхом надання максимально наближених медико-соціальних, психологічних послуг та формування прихильності до лікування» в Херсонській області. Соціальний супровід на амбулаторному етапі  хворих на туберкульоз 1,2,3 категорій в рамках програми «Інвестиції заради впливу на епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції» здійснювала Херсонська міська громадська організація «Асоціація 21 століття». Крім того, до проведення скринінгу на туберкульоз серед груп підвищеного ризику захворювання на туберкульоз залучались Херсонський обласний благодійний фонд "Мангуст",  Херсонський міський гуманітарний центр по роботі з внутрішньо переміщеними особами.

На чотирьох засіданнях обласної ради з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу  обговорені питання виконання заходів і завдань, передбачених діючими в області у 2015 році програм протидії  захворюванню на туберкульоз  у Білозерському, Великолепетиському, Верхньорогачицькому, Цюрупинському Каланчацькому, Генічеському Високопільському та Новотроїцькому районах  області та в цілому по області, управлінням освіти і науки ОДА, центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Обговорено також виконання рекомендацій обласної ради у Білозерському, В.Лепетиському, В.Рогачицькому, Генічеському та Каланчацькому районах.

У прийнятих рекомендаціях обласної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу передбачено забезпечення: фінансування усіх протитуберкульозних заходів, закупівлі туберкуліну для виявлення дітей із активними та латентними формами туберкульозу, охоплення дорослого населення із груп ризику профілактичними рентгенфлюорографічними оглядами, транспортування мокротиння із пунктів його збору в сільській місцевості до лабораторій другого рівня та із стаціонарних закладів і районних туб. кабінетів на культуральне і молекулярно-генетичне дослідження у лабораторію третього рівня; забезпечення виявлення туберкульозу серед внутрішньо переміщених осіб шляхом внесення їх у плани профілактичних оглядів районів; закупівлі за кошти районних бюджетів необхідної кількості ко-тримоксазолу для лікування хворих на поєднану патологію ТБ/ВІЛ; надання соціальної допомоги хворим на туберкульоз, у тому числі на мультирезистентний туберкульоз при проведенні амбулаторного лікування; проведення розширених засідань районних рад із запрошенням голів сільських та селищних рад; посилення роботи з громадськими організаціями,  установами та церковними конфесіями з питань проведення профілактичних заходів.

Виконання протитуберкульозних заходів обговорювалося також на засіданнях координаційних рад районних держадміністрацій (52), сесіях районних рад (22), колегії ДОЗ (1), засіданнях протитуберкульозної комісії при департаменті охорони здоров’я (3), медичних радах міських і центральних лікарень (45).

В області відбулася інтеграція фтизіатричної служби до закладів охорони здоров'я первинного та вторинного рівнів, центру СНІДу, органів внутрішніх справ та пенітенціарної системи; здійснюється кураторська допомога лікарів обласного протитуберкульозного диспансеру (72 виїзди  у райони області) в організації та проведенні протитуберкульозних заходів, проведенню контролю якості лабораторних досліджень на виявлення хворих на туберкульоз, який проведено у  2015 році у 24 лабораторіях першого та у 3-х другого рівня, та спостереження і лікування хворих на туберкульоз.

У 2015 році через фінансову неспроможність не виконано завдання програми стосовно забезпечення хворих в протитуберкульозних стаціонарах харчуванням відповідно до нормативу, призначенням патогенетичного лікування, забезпечення необхідними препаратами протитуберкульозних закладів для надання паліативної допомоги, лікування побічних реакцій із застосуванням посимптомних препаратів. Так, середні видатки на харчування хворих при розрахункових нормативах 35 грн на 1 ліжко-день становили в туб. лікарнях для дорослих 10,77 грн (2014 рік - 14 грн), у дитячій протитуберкульозній лікарні – 30,22 грн (2014 рік -  22,65 грн); на медикаменти при розрахунковому нормативі 24 грн:  - для дорослих – 3,59 (2014 рік -  4,07 грн),  для дітей – 5,06 грн (2014 рік - 4,32 грн).

Оснащення закладів охорони здоров'я, що надають послуги хворим на туберкульоз, застаріле, не відповідає сучасним вимогам і потребує заміни та дооснащення. Усі протитуберкульозні заклади не відповідають санітарно-гігієнічним вимогам, враховуючи вимоги інфекційного контролю та діючі нормативи. На забезпечення протитуберкульозних закладів дезінфекційними засобами, бактерицидними випромінювачами, засобами захисту працівників протитуберкульозних закладів цільові кошти не виділялися. Лампи УФО та респіратори були надані протитуберкульозним закладам Міжнародною організацією РАТН «Організація оптимальних технологій в сфері охорони здоров’я» у 2014 році. На виконання заходів Стандарту інфекційного контролю  на захист медичних працівників із кошторису протитуберкульозних закладів витрачено 357,6 тис. грн. Обласна дитяча туберкульозна лікарня придбала респіратори  на суму 6,16 тис. грн. (кошти спецфонду). З кошторису лікарень первинного та вторинного рівня придбано респіраторів на суму 25,06 тис.грн.

Департаментом охорони здоров’я видано  у минулому році 4 накази по удосконаленню організації епідеміологічного нагляду за туберкульозом, дотриманням вимог Стандарту інфекційного контролю, покращенню діагностики та лікування хворих на туберкульоз. В усіх лікувально-профілактичних закладах області щорічно планується робота по виконанню Стандарту інфекційного контролю.  Проте,  у поточному році захворіло на туберкульоз 14 працівників ЛПЗ загального профілю (2014 рік – 7, у т.ч. 1 в протитуберкульозному закладі) - свідоцтво незадовільного стану роботи з інфекційного контролю. Хворих, уперше взятих на облік із числа працівників протитуберкульозних закладів, у звітному році не зафіксовано. В області продовжується робота по виконанню наказу МОЗ  України від 04.09.2014 року № 620 по затвердженню нового Уніфікованого клінічного протоколу  надання первинної, вторинної та третинної медичної допомоги дорослим хворим на туберкульоз, згідно з яким розроблені і затверджені локальні протоколи ведення хворих з підозрою на туберкульоз та хворих на туберкульоз. У багатьох районах локальні протоколи не використовуються в роботі  лікувально-профілактичних закладів первинного і вторинного рівня. Не завершена робота по розробці та впровадженню локальних протоколів ведення хворих на ВІЛ-асоційований туберкульоз згідно із наказом  МОЗУ від 31.12.2014 № 1039.

Ведення електронного Реєстру хворих на туберкульоз здійснюється на всій території області та постійно вдосконалюється. У Реєстрі працюють 58 користувачів – лікарів та середніх медпрацівників протитуберкульозних та мед закладів загального профілю. Пройшли навчання з цього питання у 2015 році 4 особи.

У складі обласного протитуберкульозного диспансеру працює відділ моніторингу та оцінки з виконання нагальних вимог діючих розпорядчих документів по протитуберкульозній роботі, статистичної роботи та контролю за веденням Реєстру.

Станом на 31 грудня 2015 року в області працюють 650 туб. ліжок, у тому числі 590 для дорослих хворих і 60 для дітей. Скорочено 40 ліжок в обласній Новотроїцькій туберкульозній лікарні, 20 ліжок в Херсонському обласному протитуберкульозному диспансері. У туб. стаціонарах розгорнуто 225 ліжок для лікування хворих на мультирезистентний туберкульоз та 85 ліжок для потребуючих паліативного лікування хворих. У Новотроїцькій туб. лікарні працюють 15 ліжок денного перебування хворих. Працює дитячий туб. санаторій на 65 ліжок.

Не створений передбачений обласною програмою протидії захворюванню на туберкульоз на 2013-2016 роки окремий закритий заклад для лікування хворих на туберкульоз, щодо яких судом ухвалено рішення про обов’язкову госпіталізацію та взяття під варту.  

     Показники роботи одного туб. ліжка у 2015 році

Назва закладу Середнє число днів зайнятості   одного  ліжка Середнє перебування хворого на ліжку(у днях)

Летальність

(у %)

Обіг ліжка

(рази)

КЗ «ХОПТД» 333,8 90,13 9,6 3,7

Н.Збурївська обласна

туб. лікарня

337,9 162,8 9,9 2,1

Н.Троїцька обласна

туб. лікарня

304,5 207,0 13,3 1,3
Усього-ліжка для дорослих 330,2 104,4 10,5 3,2
Показник по Україні 271,8 89,4 8,1 3,0

Цюрупинська обласна

дитяча туб. лікарня

334,1 84,2 0 4,0
Показник по Україні 272,0 78,1 0,15 3,5
Усього по туб. закладам 330,5 102,4 9,3 3,2
Усього по Україні 272,0 88,7 8,2 3,1

Протитуберкульозні заклади області недостатньо забезпечені  медичними кадрами. Укомплектованість лікарями становить 62,2%, середнім медичним персоналом - 78,5%. Особи пенсійного віку становлять серед усіх лікарів протитуберкульозних закладів - 38,3%, серед фтизіатрів – 46,0 %, серед середніх медичних працівників – 29,1%. 

 Динаміка захворюваності на туберкульоз у Херсонській області (на 1000тис. населення)dinamic

Захворюваність на туберкульоз .

У 2015 році в області відбулося подальше зменшення показника захворюваності на туберкульоз -  на 2,7% порівняно з аналогічним періодом попереднього року: 2015р.- 82,1 (Україна – 55,9), 2014р.- 84,4 (Україна – 59,5) випадку на 100 тис. населення.  Проте, при збільшенні у 1,4 рази числа рецидивів (з урахуванням закладів пенітенціарної системи), показник по області нових випадків, узятих на лікування (число захворілих + рецидиви), збільшився на 4,3% - 106,2 (Україна – 70,5) проти 101,2 (Україна – 71,3) випадку на 100 тис. населення у минулому році. Серед жителів області цей показник становить 99,3 випадку на 100 тис. населення (2014 рік область – 94,8, Україна – 70,5).

Значне перевищення середньо обласного рівня (82,1)  показника захворюваності зареєстровано у Горностаївському (120,0), Великоолександрівському (114,1), Цюрупинському (106,6), Білозерському (106,4), Каланчацькому (105,0) районах.

Захворюваність на туберкульоз у районах Херсонської області

 в 2015 році (на 100 тис. населення).

zahvoruvan

Захворюваність на туберкульоз (ВДТБ + рецидиви) у районах Херсонської області в 2015 році (на 100 тис. населення).

 vdtb

Одночасно відбулося збільшення на 18% показника захворюваності дітей у віці 0-14 років – 14,4 випадку на 100 тис. дитячого населення (24 особи) проти 12,2 випадку на 100 тис. (20 осіб) у минулому році. Захворюваність підлітків порівняно з минулим роком зменшилася у 1,5 рази і становить 26,2 (8 осіб) проти 40,2 (13 осіб) випадку на 100 тис. підліткового населення. Захворіли діти у Білозерському (5), В.Олександрівському (2), В. Рогачицькому (1), Генічеському (1), Горностаївському (1), Каланчацькому (1), Н.Сірогозькому (1), Н.Троїцькому(1), Скадовському (1), Цюрупинському (4) районах, та у м. Н.Каховка (1), Дніпровському  (3), Комсомольський (1), Суворовський (1) райони м. Херсона ; підлітки – у Білозерському (1), Голопристанському (2), Скадовському (2), Комсомольському (1), Суворовському (2) районах.

У соціальній структурі, як завжди, переважає захворюваність осіб працездатного віку (69,9%), пенсіонерів (12,2%), інших малозабезпечених та соціально не захищених (2,2%). За факторами впливу на результати лікування хворі, які зловживають алкоголем, становлять – 21,7% , споживають інєкційні наркотики – 5,7%, були колишніми увязненими за останні 2 роки –2,8%.

Соціальна структура хворих на туберкульоз (2015 рік) (на 100 тис. населення).

socstruct

У протитуберкульозних закладах області усі хворі на туберкульоз мають доступ до добровільного консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію. Пройшли тестування на ВІЛ-інфекцію хворі, які знаходилися на диспансерному спостереженні в протитуберкульозних закладах області з приводу активного туберкульозу – 99,5%  (1364 особи).

Захворюваність на активний туберкульоз у поєднанні із ВІЛ/СНІДом  станом на 01.01.2016 р. становить – 14,3 (152 особи, із них жителі області – 148)  2014 р.- 14,6 (156 осіб) випадку на 100 тис. населення.

Відмічається щорічне збільшення хворих на ВІЛ-асоційований туберкульоз. Так, серед уперше захворілих на туберкульоз хворі на ТБ/ВІЛ/СНІД становлять 17,4% (2005рік – 2,1%). Найбільші рівні цього показника у районах: В. Лепетиському (37,5% - 3 хворих), Бериславському (29%, 9 хворих), Н.Воронцовському (27,3%, 3 хворих), В.Рогачицькому  (25%, 2 хворих), Каховському (24%, 12 хворих), Цюрупинському (23,4%, 18 хворих), В.Олександрівському (20%, 6 хворих) та у Комсомольському районі м. Херсона  (25%, 18 хворих) і в м. Н.Каховка (24,4%, 11 хворих).

ВІЛ – інфіковані серед хворих на ВДТБ у 2015 році (%).

 

vil

 Діагностування ВІЛ-інфекції серед хворих на ВДТБ у 2015 році (%).

 diagnosvil

      Тривожним фактором є високий рівень серед узятих на облік мультирезистентного туберкульозу, який потребує довготривалого та  дорого вартісного лікування:

Когорта у 2015р. Нові випадки Рецидиви Інші
Абс. % Абс. % Абс. %
Перша 29 26,6 21 47,7 8 27,6
Друга 35 25,7 26 59,1 16 48,5
Третя 46 37,4 20 55,6 10 45,5
Четверта 38 27,3 23 65,7 4 20,0

Профілактичні огляди населення з метою виявлення хворих на туберкульоз.

Виявлення хворих на туберкульоз здійснюється рентгенфлюорографічно, методом мікроскопії мазка мокротиння  та методом туберкулінодіагностики.

Рентгенфлюорографічні профілактичні огляди.

В області усі районні та міські лікарні оснащені стаціонарними флюорографами, більшість із яких потребує переобладнання у зв’язку зі значним перевищенням нормативних строків використання. Із 7 пересувних флюороцентрів, створених при ЦРЛ, працювали 6.

Для своєчасного виявлення хворих на туберкульоз продовжувалася робота щодо профілактичного рентгенфлюорографічного обстеження населення із груп ризику за поіменними списками. Щорічне поіменне планування рентгенфлюорографчних оглядів дозволило притягнути до обстеження осіб, які 2 і більше років ухилялися від обстеження і серед яких виявляються тяжкі задавнені форми туберкульозу. Контроль за скринінгом із виявлення хворих на туберкульоз здійснюють заклади ПМСД. Значний вплив на виконання планів рентгенологічних профоглядів має щотижневий контроль виконання цієї роботи на рівні департаменту охорони здоров’я.

Виявлення випадків туберкульозу на 1000 оглянутих профілактично.

  2007 2012 2015
Серед всіх обстежених з профілактичною метою 1,6 1,2 0,9
Серед осіб, які не обстежувалися більше 2 років 3,3 1,9 1,5
Серед ВІЛ-інфікованих 33 27 59

Усього з профілактичною метою рентгенфлюорографічно у 2015 році обстежено 538097 жителів області (97,1% від річного плану), у тому числі  сільських мешканців 182080 (91,6 % від річного плану).

Відсоток обстеження дорослих та підлітків становить 59,9% при орієнтовному річному показнику не менше 60%. Обстежено ВІЛ інфікованих  та хворих на СНІД – 85,7% від річного плану і 59,5% від кількості ВІЛ/СНІД осіб станом на 01.01.2016 року.

Виявлено при рентген. профілактичних оглядах  413 хворих на туберкульоз легень жителів області, що становить 0,8 випадку на 1000 обстежених але цей показник серед ВІЛ/СНІД хворих становить 64,6 випадку (148 із 2292 обстежених). Відсоток хворих на туберкульоз легень, які виявлені при профілактичних рентгенологічних оглядах, зменшився відповідно до минулого року із  59,9% до 58,4%. Найнижчі рівні цього показника у Високопільському (18,2%), В.Лепетиському (28,6%), Каланчацькому (36,8%) районах.

Лабораторна діагностика. На рівні первинної медичної допомоги розгорнуті  пункти збору мокротиння. Бактеріоскопічні дослідження на виявлення туберкульозу здійснюють 24 лабораторії І рівня, 3 лабораторії ІІ рівня (обласні туберкульозні лікарні) і 1 лабораторія ІІІ рівня (обласний протитуберкульозний диспансер). Обслуговування лабораторного обладнання фінансується за рахунок коштів, виділених на утримання лікувально - профілактичних  закладів та спонсорської допомоги. Діючі лабораторії першого - третього рівня відповідають діючим стандартам.

Виявлення туберкульозу методом мікроскопії мокротиння

у закладах ЗЛМ у 2015 році.

 mokrotzlm

У  поточному  році обстежено 3516 особи, які тривало кашляють, виявлено 203 бактеріовиділювачів – 5,8 %  при нормативному показнику – 5-10%. Серед 538 взятих на облік хворих з МБТ (+) жителів області і осіб без певного місця проживання бактеріовиділювачі, які були виявлені в лабораторіях загальної лікувальної мережі, становлять 38%.

Усього за півроку в лабораторіях протитуберкульозних закладів проведено 18404 мікроскопічних досліджень (отримано 3673 позитивних результатів), посівів на тверде середовища 10496 – виявлено МБТ (+) – 2688.

Лабораторія ІІІ рівня оснащена новітньою діагностичною апаратурою.  Із 2009 року проводиться діагностика на рідких середовищах на автоматизованому аналізаторі  ВАСТЕС MGIT  960, за допомогою якого скорочується у 9 разів термін отримання культурального підтвердження ТБ та резистентності до ПТП І ряду. Проведено посівів на рідке середовище 2785, виявлено МБТ (+) – 706 випадків, яким проведено тест на чутливість МБТ до протитуберкульозних препаратів.

Лабораторія Херсонського обласного протитуберкульозного диспансеру оснащена системою для  ПЛР у реальному  часі Gene-Xpert для лабораторій з бактеріологічної діагностики туберкульозу. Проведено молекулярно-генетичних досліджень (МГ) – 2112, виявлено 988 позитивних результатів, із яких 380 зі стійкістю до рифампіцину, що дозволяє призначити необхідне лікування в короткі терміни після діагностування хвороби.

Через залучення результатів молекулярно-генетичних досліджень до числа бактеріологічного підтвердження туберкульозу цей показник уперше в звітному році досяг в області 70,1% (2014 рік - 58,1% ), серед жителів області відповідно 72,3 проти 61,2%

Туберкулінодіагностика та щеплення.

Останні роки  через відсутність коштів  у багатьох районах припинилося регулярне постачання туберкуліну, що вплинуло на проведення туберкулінодіагностики:  охоплено 101099 дітей у віці 1-14 років - 76,4%  (2014 рік - 56,1%). Незадовільно виконаний план туберкулінодіагностики у  районах: Генічеському – 3,3%, Каланчацькому -  25,2%, Н.Воронцовському – 25,2,0%,  Н.Троїцькому - 58,5%  районах.

Проте, на 90 і більше відсотків виконані плани у Білозерському, Бериславському, В.Олександрівському, В.Рогачицькому, Голопристанському, Каховському, Н.Сірогозькому, Цюрупинському районах та у м. Н.Каховка і Суворовському районі міста Херсону.

При туберкулінодіагностиці виявлено туберкульоз у 15 дітей із 24 захворілих – 62,0% від числа вперше взятих на облік (2014 рік – 55%).

Виявлено 1680 (2014 рік - 902) уперше інфікованих мікобактеріями туберкульозу дітей і становить 1,8% (2014р.- 1,1%) від обстежених (норматив –до 1%).

 Проти туберкульозу щеплено 51,6 % (6350) новонароджених.      

 План ревакцинації дітей проти туберкульозу у віці 7 років -  виконано на 18,7% (892 дитини).

Вкрай незадовільно проводилася ревакцинація БЦЖ у містах Н.Каховка (2,4%) та Херсон (8,7%) і в 14 районах області. Не проводилася ревакцинація у Високопільському, Каховському, Н.Троїцькому районах.

Лікування.

Лікування хворих на туберкульоз та когортний аналіз результатів лікування здійснюється щокварталу відповідно до діючих наказів МОЗ України.

У 2015 році область була повністю забезпечена протитуберкульозними препаратами І і ІІ ряду за кошти державного бюджету та Глобального фонду.

Стаціонарно лікувалося  хворих на  активний туберкульоз – 1551 у стаціонарах туб. лікарень і 37 - у денних стаціонарах. У санаторіях лікувалося 5 дорослих на активний туберкульоз, Отримували профілактичне лікування у санаторіях обласного та республіканського підпорядкування,  Старозбур’ївській школі-інтернаті  та в обласній дитячій туб. лікарні 413 дошкільнят та 285 школярів.

Амбулаторне лікування хворих на туберкульоз проводилося в ДОТ- кабінетах при районних і міських лікарнях (15 при туб кабінетах і 13 при поліклініках) і, в залежності від місця проживання хворих, в кабінетах ДОТ-послуг (176) при медичних амбулаторіях (у т.ч. сімейних), дільничних лікарнях, ФАПах.

Під контролем  патронажних медсестер ТЧХ амбулаторно лікувалося 235 хворих на хіміорезистентний туберкульоз (49% від загальної кількості хворих). З метою  заохочення до лікування цим хворим видано 2370 продуктових наборів на суму 197,136 тис. грн. 

У цілому по області відмовилися від лікування 37 хворих усіх категорій, із яких 19 бактеріовиділювачів. Через відсутність закладу закритого типу для лікування хворих на туберкульоз, щодо яких судом ухвалено рішення про обов’язкову госпіталізацію та взяття під варту, неможливо виконувати статтю 11 Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз».

За когортним аналізом  по формі ТБ 08 за 4 квартали 2014 року   отримані наступні результати лікування у хворих 1-3 категорій (у %):

 

Показник (вилучені переведені у категорію 4)

Нові випадки

Рецидив Решта
Успішне лікування - усього 82,0 72,5 64,4
у тому числі :        - вилікувано 22,3 34,8 20,6
                              - лікування завершене 59,7 37,7 43,8
Померло                   - усього 8,2 14,5 10,6
у тому числі            - від туберкульозу 2,2 7,25 6,3
                                - від інших хвороб і                                     причин 6,0 7,25 4,3
Невдале лікування 4,8 8,7 6,9
Перерване лікування 5,0 4,3 17,5
Переведені до інших туб. закладів 0 0 0,6
Усього 100,0 100,0 100,0

 

Низький відсоток  ефективного лікування пов’язаний із:

- високим відсотком хіміорезистентного туберкульозу серед розпочавших лікування: у нових випадках – 37,3%; у рецидивів - 64%; в інших випадках – 42,5%.

- несвоєчасним виявленням хворих на туберкульоз закладами ПМСД – до 5% вперше виявлених хворих помирають від 2 діб до 2 місяців після виявлення;

- високим відсотком ВІЛ-інфікованих серед уперше захворілих на туберкульоз;  

-   виявленням тяжких задавнених форм туберкульозу серед безхатченків та

інших соціально незахищених груп населення;  

-   великий вплив мають перерви у лікуванні - самовільно припинили лікування: у нових випадках – 7,3%; у рецидивів - 2%; в інших випадках –  27,1% хворих;

-   відсутністю  соціальної підтримки на етапі амбулаторного лікування, яка формує прихильність до лікування.

Значно кращі результати лікування у хворих, які лікувалися під наглядом медичних працівників: вилікувано та завершено лікування з позитивним ефектом  624 хворих – 86,3% , що відповідає нормативному показнику.

На всіх етапах лікування  клінічне одужання (переведення у категорію 5.1) становить 65,0% (885 осіб) від середньорічної  кількості хворих на активний туберкульоз (2014р.- 67,1%).

Результати лікування хворих на мультирезистентний ТБ за 2012 рік-через 36 місяців лікування ( у %):

 

Показник   /  Випадки

Нові

випадки

Рецидив Невдача лікування після 1-го курсу Інші
Успішне лікування 43,6 48,6 50,0 18,3
Померло 30,8 40,5 14,3 45,0
Невдача лікування 16,7 2,7 21,4 26,7
Перервали лікування 9,0 8,1 14,3 10,0
   Усього 100,0 100.0 100,0 100,0

Результати лікування хворих на мультирезистентний за 2013 рік – через 24 місяці лікування( у %):

Показник  / Випадки

Нові

випадки

Рецидив Невдача лікування після 1-го курсу Інші
Успішне лікування 61,7 40,4 52,2 34,5
Померло від туберкульозу 4,2 10,6 13,0 14,4
Померло від В20.0 1,7 4,3 8,7 2,9
Померло від інших причин 8,3 10,6 6,5 3,6
Невдача лікування 11,7 23,4 8,7 30,2
Перервали лікування 11,7 10,6 10,9 14,4
Переведений за межі області 0,8 0 0 0
Усього 100,0 100,0 100,0 100,0

Хірургічне лікування хворих із приводу  туберкульозу проводиться вчасно та ефективно. У 2015 році прооперовано 57 хворих на туберкульоз легень (за 2014 рік - 74), з приводу  туб. плеври – 51 (за 2014 рік - 52), інших органів та систем - 26 ( за 2014 рік -13). Із загального числа оперованих 21 мали  хіміорезистентний туберкульоз та 5 Ріф ТБ. У 2015 році прооперовано 22 хворих на туберкульоз  із приводу інших хвороб.  

Із 148 хворих (жителі області) на ко-інфекцію ТБ/ВІЛ/СНІД, узятих під нагляд у звітному році,  призначена антиретровірусна терапія  91 хворому  – 61,5% (2014 рік – 68,6 %), планується призначення АРТ ще 21 хворому. Із 223 хворих на ко-інфекцію,  які спостерігалися протягом року, отримали АРТ- 131- 58,7% при  нормативному  показнику по Програмі на 2015 рік – 95%. При цьому, відмовилися від лікування - 13, померли від 1 доби до 8 тижнів – 18 хворих, до 3-5 місяців - 5 хворих. Ко-тримоксазол отримали 115 хворих – 51,6% при  нормативному  показнику по Програмі на 2015 рік – 100% (при матеріальній можливості  хворі купували цей препарат за свій кошт).

Профілактичне протитуберкульозне лікування ізоніазидом проведене     598 хворим  на ВІЛ/СНІД  56,7% від плану(1055) при  нормативі  профілактичного лікування 100%, що свідчить про незадовільну спільну роботу міських/районних фтизіатрів та інфекціоністів КІЗ-кабінетів закладів ЗЛМ.

Смертність.

У 2015 році померло від туберкульозу 203 (2014 рік - 175) хворих від туберкульозу – 19,0 проти 16,6 випадку на 100 тис населення (збільшення на 16,6%). Показник смертності жителів області становить відповідно 15,6 проти 13,8 (збільшення на 17,8%). Серед померлих 37 осіб не перебували на обліку в протитуберкульозних закладах області: померло в кримінально-виконавчих закладах – 18, осіб без певного місця проживання – 11, позамісцевих – 6, невідомих – 2, що становить 18,2 % від загальної кількості померлих.

Смертність від туберкульозу у 2015 році (на 100 тис. населення).

smertnist

Крім того, у 21 випадках туберкульоз виявлено при автопсії, що свідчить про несвоєчасне виявлення хворих на туберкульоз – випадки несвоєчасного виявлення туберкульозу у м. Херсон - 8, м. Н.Каховка – 3, райони: Білозерський – 3, Н. Воронцовський – 2, Цюрупинський – 2, Горностаївский - 1, Каховський -1, Скадовський – 1.

Від ВІЛ/СНІДу померло 46 хворих на туберкульоз, що становить 4,3 (2014 рік – 3,8) випадку на 100 тис. населення області.       

Контингенти хворих на активний туберкульоз на кінець 2015 року.

Під наглядом фтизіатрів протитуберкульозних закладів, підпорядкованих Департаменту охорони здоров’я, на 01.07.2015 р. знаходиться 1323 хворих на активний  туберкульоз проти 1405 у відповідному періоді минулого року, що становить 124,1 проти 131,2 випадку на 100 тис. населення – зменшення на 5,4%. Найвищі рівні показника поширеності (розповсюдженості) активного туберкульозу на кінець звітного періоду у районах: В. Олександрівському (171,1), Бериславському (161,2), Білозерському (160,4), Голопристанському (159,8)  Каланчацькому (150,7), Цюрупинському (145,4), Дніпровському району міста Херсону (141,9).

Крім того, на кінець звітного року на диспансерному спостереженні в протитуберкульозних закладах області знаходяться хворі з невизначеним ступенем активності туберкульозу (діти), хворі із залишковими змінами після вилікуваного туберкульозу, діти, інфіковані мікобактеріями туберкульозу, не щеплені новонароджені, діти ВІЛ-інфіковані та діти, контактні з ВІЛ/СНІД хворими в перінатальному періоді і контактні з хворими на туберкульоз - за підсумком на 1 січня 2016 року 14725 осіб, 2014 рік – 11258 (зростання за рахунок туберкулінопозитивних та не щеплених дітей). Усі ці контингенти щорічно проходять клініко-рентгенологічне обстеження і за показаннями отримують профілактичне протитуберкульозне лікування.

Інформаційна та санітарно-просвітницька робота.

Департаментом охорони здоров'я Херсонської обласної державної адміністрації у поточному році організовано цілеспрямовану роботу щодо висвітлення державної політики у медичній галузі, зокрема у боротьбі з туберкульозом. В області реалізовується спільний проект вказаного Департаменту і обласної державної телерадіокомпанії «Скіфія» - «Здоров'я нації»,  який затверджений обласною державною адміністрацією. Інформування населення здійснювалося як через спеціальні медичні програми ХОДТРК «Скіфія» в передачах «Медичний формат» (30 хв.), тележурналі «Формула здоров’я» (30 хв.), щомісячному радіожурналі «Будьте здорові», програмах «Ваше здоров'я», «Культура здоров’я», так і немедичні («Спільна мова», «Починайте день з нами», «Таврійські новини», «Тиждень» та ін.).

Продовжується робота з висвітлення питань обов’язкового проведення профілактичних флюорографічних оглядів, лікування та заходів профілактики туберкульозу.

У лікувально-профілактичних закладах області організовані  стенд-виставки, оновлено  санітарні бюлетені, оформлено  санітарні куточки, розміщенні та оновленні наочно-агітаційні матеріали (листівки, плакати, звернення до населення). Проведено місячник боротьби  з туберкульозом.

Фінансування заходів, передбачених Програмою, здійснювалося в області за рахунок коштів державного бюджету (5775,4 тис.грн), коштів виділених на утримання  лікувально-профілактичних закладів області (7418,68 тис.грн), гуманітарної допомоги Глобального фонду (1623,8 тис. грн), благодійних внесків (974,6 тис. грн.). Спец. кошти (9910,25 тис. грн), передбачені  на 2015 рік на виконання Програми, у поточному році не виділялися.

Позитивні аспекти:

В області затверджена і діє «Обласна цільова соціальна програма протидії захворюванню на туберкульоз на 2013-2016 роки»,  яка схвалена розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації № 21 від 18.01.2013 та затверджена рішенням ХХІІ сесії обласної ради VI скликання № 64 від 20.02.2013 року.

У роботу медичних закладів області впроваджено «Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги – туберкульоз у дорослих», затверджений наказом МОЗУ 04.09.2014 року.

Відповідно до вимог Уніфікованого клінічного протоколу розроблені і впроваджені в роботу медичних закладів первинного та вторинного рівнів локальні протоколи ведення хворих на туберкульоз і клінічні маршрути пацієнтів.

Соціальний супровід хворих на туберкульоз із груп ризику здійснювало Товариство Червоного Хреста в рамках реалізації проекту «Посилення системи надання якісної амбулаторної допомоги хворим на МР ТБ шляхом надання максимально наближених медико-соціальних, психологічних послуг та формування прихильності до лікування».

В   області за   підтримки   Глобального   фонду   працює програма «Інвестиції заради впливу на епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції».

Удосконалюється робота з Реєстром хворих на туберкульоз, відпрацьовується можливість отримання звітів за даними Реєстру.

Лабораторія ІІІ рівня обладнана новітньою апаратурою. Впроваджені нові сучасні методи лабораторної діагностики туберкульозу дозволяють своєчасно  діагностувати туберкульоз та призначити відповідне лікування.

Продовжується робота по виявленню туберкульозу шляхом профілактичних рентген-флюорографічних оглядів населення згідно із поіменним щорічним планом обстеження дорослого населення.

Відбулося подальше зниження захворюваності на туберкульоз на 2,7% і його розповсюдженості на 5,4%.

Інформаційно-просвітницька робота по профілактиці туберкульозу носить системний характер, висвітлення проводиться на всіх рівнях ЗМІ.

Негативні сторони:

На високому рівні залишаються захворюваність на туберкульоз населення області, у тому числі  зростання туберкульозу серед дитячого  населення у віці 0-14 років.

Щорічно зростає кількість хіміорезистентного туберкульозу (у тому числі мультирезистентних форм та з розширеною резистентністю), що потребує довготривалого і дорого вартісного лікування. Показник мультирезистентних форм туберкульозу у 2015 році склав 25,9 на 100 тис. населення, що в 1,9 рази вище ніж у 2012 році. Відсоток мультирезистентного туберкульозу серед вперше діагностованих випадків у 2015 році склав 29,2%, серед випадків повторного лікування – 48,7%.

Продовжується виявлення поширених задавнених форм туберкульозу, що впливає на ефективність лікування. Зареєстровано 21  випадок посмертної діагностики туберкульозу.

Порівняно з минулим роком відбулося зростання показників нових випадків туберкульозу (сума уперше захворілих та хворих з рецидивами) – на 4,3%, смертності від туберкульозу – на 16,6% (серед жителів області – на 29,7%).

Через відсутність централізованого постачання туберкуліну та вакцини БЦЖ на тлі зростання захворюваності дітей у віці 0-14 (на 18%) обсяги туберкулінодіагностики сягають 76,4%, а протитуберкульозних щеплень у дітей віком 7 років – лише до 18,7% від річного плану.

Незадовільно впливають на вилікування малі об’єми патогенетичної та симптоматичної терапії хворих на туберкульоз через нестачу коштів на придбання необхідних лікарських засобів.

Недостатнє залучення до проблемних питань щодо виконання заходів та завдань діючої Програм протидії туберкульозу благодійних фондів, спонсорської допомоги, неурядових організацій.

Незадовільне харчування хворих на туберкульоз у протитуберкульозних стаціонарах області та матеріально-технічний стан призводять до переривання стаціонарного лікування хворими.

Не впроваджені локальні протоколи ведення хворих на ко- інфекцію ТБ/ВІЛ та їх клінічні маршрути.

На низькому рівні проводиться профілактика опортуністичних інфекцій у ТБ/ВІЛ хворих через недостатнє фінансування на закупівлю ко-тримоксазолу.

Виявлення тяжких форм поєднаної патології ТБ/ВІЛ/СНІД.

Недостатнє охоплення хіміопрофілактикою ізоніазидом хворих на ВІЛ/СНІД - 56,7% від плану.

Через відсутність закладу закритого типу неможливо виконувати статтю 11 Закону України «Про протидію захворюванню на туберкульоз» щодо примусового лікування хворих на туберкульоз,

Хворим на поширені тяжкі процеси хіміорезистентного туберкульозу не створені умови для надання паліативної та хоспісної терапії через відсутність фінансування для створення відповідного відділення.

Відсутня планомірна робота щодо виявлення туберкульозу серед безхатченків, які поступають на стаціонарне лікування у тяжкому стані та помирають від 20 хвилин. до 1 місяця після виявлення.

 

Необхідні  заходи:

На рівні владних структур вирішувати питання фінансування заходів і завдань, передбачених Програмою на 2016 рік. Забезпечити 100% фінансування на придбання засобів індивідуального захисту медичних працівників, враховуючи високу їх захворюваність на туберкульоз. Залучати до виконання Програми спонсорські та благодійні кошти.

Забезпечити інфекційний контроль в лікувально – профілактичних закладах області відповідно до діючих наказів.

Забезпечити придбання необхідних доз туберкуліну та вакцини БЦЖ для своєчасного виявлення активного і латентного туберкульозу методом туберкулінодіагностики та проведення протитуберкульозних щеплень у показаних вікових групах.

Продовжувати роботу з покращення виявлення бактеріального туберкульозу. Забезпечити транспортування із районних туб. кабінетів мокротиння для культурального дослідження у хворих, які проходять лікування за місцем проживання, до лабораторії ІІІ рівня з метою покращення показників виявлення бактеріовиділювачів, встановлення чутливості мікобактерій туберкульозу до протитуберкульозних препаратів з подальшим призначенням необхідного лікування, що покращить його ефективність.

Проводити контроль за виконанням планів профілактичних флюорографічних оглядів серед груп ризику шляхом створення єдиної мережі електронного  забезпечення організації та моніторингу  профілактичних флюорографічних оглядів дорослого населення та впровадження розробленої комп’ютерної програми, що допоможе своєчасно контролювати обстеження осіб із груп ризику.

Покращити матеріально – технічну базу протитуберкульозних закладів.

Забезпечити 100-відсоткове лікування хворих на туберкульоз в амбулаторних умовах під контролем медичних працівників закладів загальної лікувальної мережі та Товариства Червоного Хреста.

Впровадити заходи, що забезпечать своєчасне виявлення туберкульозу серед осіб без певного місця проживання та вплинуть на зменшення кількості хворих,  які переривають лікування.

Укомплектувати штати протитуберкульозних закладів лікарями-фтизіатрами.

Покращити надання медичної допомоги хворим на поєднану патологію ТБ/ВІЛ шляхом закупівлі за місцеві бюджети  необхідної кількості ко-тримоксазолу та призначення АРТ  хворим на туберкульоз відповідно до діючого протоколу.

Забезпечити проведення хіміопрофілактики  у ВІЛ-інфікованих осіб для зниження захворюваності на туберкульоз серед даної групи ризику.

Для досягнення позитивних результатів лікування забезпечити протитуберкульозні стаціонари   препаратами для патогенетичної терапії, надання паліативної допомоги хворим на туберкульоз, які потребують призначення посимптомних препаратів та забезпечити належне харчування хворих у стаціонарах.

Впровадити локальні протоколи ведення хворих на ко-інфекцію та клінічні маршрути цих пацієнтів в медичних закладах першого і другого рівнів.

Залучати неурядові організації, благодійні фонди та спонсорську допомогу до співпраці з протитуберкульозними закладами для виконання завдань і заходів Програми у 2016 році.