Комунальний Заклад
"Херсонський обласний протитуберкульозний диспансер"
Херсонської Обласної Ради

Херсонський обласний протитуберкульозний диспансер отримав надсучасне обладнання для швидкої діагностики туберкульозу.

Цього року на Херсонщині почнуть використовувати інноваційні молекулярно-генетичні методи діагностики туберкульозу.

У рамках програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» (реалізується фондом Ріната Ахметова «Розвиток України») відбулася передача нового сучасного діагностичного обладнання Херсонському обласному протитуберкульозному диспансеру, яке дозволяє скоротити час на діагностику з 2-3 місяців до 2 годин. Вартість обладнання (лабораторна діагностична система GeneXpert) становить 138 тис. грн.

 

Застосування GeneXpert дозволяє вже в день здачі мокротиння поставити людині точний діагноз і, відповідно, вчасно розпочати лікування, повідомив  регіональний координатор з АКСМ БФ Ріната Ахметова «Розвиток України», головний лікар Херсонського обласного центру здоров’я та спортивної медицини Юрій Ромаскевич.

Виявленя туберкульозу та мутацій gpoB гена, пов’язаних з стійкістю до рефампіцину, за допомогою молекулярно-генетичних методів, значно прискорює діагностику туберкульозу зі збереженою чутливістю до протитуберкульозних препаратів та ММС ТБ. Швидке виявлення МБТ та стійкості до ріфампіцину дозволяє лікарю прийняти важливе та вчасне рішення, щодо протитуберкульозної терапії.

 1

Апарат GeneXpert дозволяє проводити діагностику на туберкульоз, у тому числі, стійкий до основних медичних препаратів лише за дві години. При цьому контакт лаборантів з мокротою хворого практично відсутній, що забезпечує надійний захист медичних працівників від зараження туберкульозу.

 2

«Система GeneXpert дозволить за дві години виявити лікарсько-стійкий туберкульоз легенів, – каже керівник програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» благодійного фонду Ріната Ахметова «Розвиток України» Денис Денисенко. – Раніше ця процедура займала близько двох місяців, і хворий досить пізно отримував правильне лікування».

3

Щодня одна система GeneXpert може обслуговувати 6 пацієнтів. При цьому діагностика абсолютно безкоштовна для будь-якого охочого за наявності направлення лікаря. В Європі така процедура – норма. Фонд прагне запровадити міжнародні стандарти в діагностиці та лікуванні туберкульозу в Україні.

«Відсутність діагностичного обладнання є значною перешкодою для ефективного вирішення проблеми туберкульозу, і відповідно, досягнення Україною Цілей розвитку тисячоліття, – підкреслила Рікарда Рігер, Директор Представництва Програми розвитку ООН в Україні. – Тому забезпечення протитуберкульозних служб сучасним обладнанням для діагностування туберкульозу та медикаментозно стійкого туберкульозу повинно залишатися важливим пріоритетом у сфері боротьби із захворюванням в Україні».

Довідково.

Всесвітня організація охорони здоров’я рівно 20 років тому оголосила туберкульоз національним лихом, констатувала, що серед причин смерті від окремого інфекційного агента туберкульоз займає перше місце у світі та існує реальна загроза його глобального епідеміологічного поширення.

Епідемія туберкульозу зареєстрована в Україні з 1995 року, а захворюваність на туберкульоз у Херсонській області перейшла епідемічний поріг ще у 1992 році.